Ať už požíváte Mautic nebo Sendy (možná něco úplně jiného), vždy se musíte rozhodnout, přes koho budete e-maily posílat. Vlastní SMTP server je sice nejlevnější možnost, ale také nejméně vhodná. U hostingů je posílání hromadných e-mailů přes SMTP zakázáno. U VPS sice můžete posílat e-maily přes svůj server, ale pokud jich v jedné dávce pošlete příliš, pravděpodobně brzo skončíte na spam listu.

Velké služby, které jsou postaveny pro rozesílání e-mailů, mají většinou více IP adres, přes které se posílá. Řeší věci jako Rate limiting. Tato funkce umožní odeslat poštu co nejrychleji dokážete, Rate limiting si u každého e-mailu kontroluje MX záznamy a na každý vzdálený SMTP server posílá e-mailové zprávy s nakonfigurovanou maximální rychlostí. Monitorují odražené e-maily (baunced) a automaticky hlídají své IP adresy na dostupných blacklistech. Prostě hodně věcí, které na svém VPS pravděpodobně nemáte nebo neděláte.

Přitom cenově jsou často do určitého limitu e-mailů za měsíc zdarma. Někdo má limit pro rozesílání zdarma do 5000 e-mailů, někdo do 10 000. Cenově jsou pak služby velice podobné a za 10 000 e-mailů zaplatíte kolem 27 Kč (1 $).

Amazon SES

Moje oblíbená služba, která je ve spojení se Sendy naprosto geniální. Do 10 000 e-mailů za měsíc je zdarma. Za každých dalších 10 000 zaplatíte 1 $. Využívám ji pro instalace Sendy velice často. Nevýhodou je relativní složitost pro precizní nastavení. Na druhou stranu mají hodně detailní návody a člověk dohledá vše, co potřebuje.

Elastic Email

Na webu se prsí, že můžete poslat 150 000 e-mailů měsíčně zdarma. Je to jen reklamní trik. Takový objem e-mailů máte pouze za specifických podmínek a stejně musíte nějakou korunu pustit, abyste na podobné číslo dosáhli. Přesto mám Elastic Email velice rád. Nastavuje se jednodušeji než Amazon SES a umožňuje vést několik podúčtů pro klienty. Toho využíváme pro Mautic instalace. Pokud dojde k nějakému problému, klient například pošle e-maily na databázi, kterou někde koupil, a hromada e-mailů se vrátí jako nedoručitelných, je to varovný signál, který může vést i ke zrušení účtu. Vzhledem k tomu, že jde o podúčet, neohrozí to další klienty. Cenově je Elastic Email stejný jako Amazon. Za každých dalších 10 000 zaplatíte 1 $. V prvním levelu máte zdarma 5 000 e-mailů za měsíc.

Pepipost

Zajímavá alternativa. Cenově vychází stejně jako SES nebo Elastic Email – s tím, že platíte pouze za doručené e-maily. Pozor, neplést s e-maily přečtenými. Doručení znamená, že se e-mail nevrátil. Těch většinou moc není, takže úspora minimální.

Mailgun

Prvních 10 000 e-mailů máte zdarma, za dalších 10 000 zaplatíte 5 $. Cenově je to víc než u předchozích služeb, ale pokud si vystačíte s 10 000 za měsíc a nechcete nastavovat složitější Amazon SES, je Mailgun slušná alternativa.

Stable SMTP

Na závěr jedna česká služba od Stable.cz. Cenová nabídka se zdá velice zajímavá. Za 100 000 e-mailů zaplatíte 200 Kč. Což je o krapet méně než u SES nebo Elastic Emailu. Jenže pokud pošlete e-mailů méně, stále platíte 200 Kč/měsíc. A to už se nemusí vyplatit každému. Takže jestli se pohybujete průměrně kolem cca 70 000 e-mailů za měsíc, můžete o Stable SMTP popřemýšlet.

Myslete dopředu

Dneska máte možná pár desítek nebo stovek adres a neposíláte příliš mnoho e-mailů. To se ale může během pár měsíců změnit a špatnou volbou služby si přiděláváte práci. Budete vše muset znovu přenastavovat. Za mě osobně se vyplatí investovat více času do nastavení služby v počátku a až se vaše databáze nebo množství e-mailů zvedne, nebude nutné nic měnit.